Oddelegowanie pracowników z podatkiem u źródła czy bez
Zdaniem fiskusa oddelegowanie personelu może być podobne do usług doradczych, zarządzania oraz rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu. Dlatego od wypłat za nabycie takich świadczeń należy zapłacić zryczałtowany podatek.
Przepisy dotyczące delegowania pracowników nastręczają pracodawcom wielu problemów nie tylko ze względu na przepisy dyrektywy Unii Europejskiej, prawa pracy, rozliczeń zasad wynagradzania pracowników delegowanych czy okresu oddelegowania pracowników, ale także w kwestii konieczności poboru podatku u źródła (WHT).
Podatkiem tym są objęte m.in. wynagrodzenia za usługi niematerialne zapłacone przedsiębiorstwom zagranicznym (nierezydentom w rozumieniu ustawy o CIT). Do tej kategorii zalicza się w szczególności usługi doradcze, usługi zarządzania i kontroli, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz świadczenia o podobnym charakterze (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT). Sfomułowanie „świadczenia o podobnym charakterze" wskazuje, że katalog ma charakter otwarty. Z tego względu od kilku lat toczy się dyskusja z organami podatkowymi, czy katalog ten może obejmować usługę oddelegowania pracowników.
Co na to skarbówka
Zdaniem organów podatkowych usługa oddelegowania pracowników może stanowić świadczenie o cechach charakterystycznych dla rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu lub usług doradczych oraz zarządzania i kontroli. Usługa oddelegowania pracownika, mieszcząc się w pojęciu „świadczeń o podobnym charakterze", spełnia ona przesłankę, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta